سمپوزیوم به معنی نشست یا گردهمایی جهت ارائه راهکار برای موضوعی مشخص می باشد و در بیان امروزی آن در نشستها و همایشهای هنری به همایشهایی گفته می شود که پایه عملی داشته و به نوعی کارگاه تجربه‌ای است در میان مردم که البته در کنار آن از جنبه تئوریک آن غافل نمی‌گردد. سمپوزیوم مجسمه در یک کلام یعنی حضور مجسمه در برابر مردم است . نوعی هنر اجرا که در آن هنرمند خلاقیت و توانمندی خود را در دوران ساخت مجسمه به نمایش می‌گذارد و مخاطب با شکل‌گیری اثر از تفکر تا ساخت همراه است.

سمپوزیوم مجسمه سازی اهداف زیر را به همراه دارد:

تعمیم نگاه زیبا شناسانه در جامعه و ارتقا سطح سواد بصری شهروندان

گسترش کمی و کیفی فعالیت‌های هنری در عرصه مجسمه‌سازی در کرمان

ایجاد فضای لازم برای ترغیب و شکوفایی استعدادهای بالقوه

ایجاد بسترهای تازه برای رشد و سوق دادن بخشی از هزینه‌ها به عرصه‌های فرهنگی و هنری

استفاده از توانمندی‌های شکل یابنده از مباحث فوق برای غنی کردن هویت شهر و شهروندی

بهره‌برداری از آثار هنری به منظور تلطیف فضای شهری

فراهم ساختن شرایط مطلوب برای عینیت بخشیدن به ایده‌های هنری هنرمندان مجسمه‌ساز

به طور معمول روال برگزاری تمامی سمپوزیوم‌های مجسمه سازی مشابه است.  مجسمه‌ها توسط هنرمندان در مدت زمان مشخص در برابر دیدگان شهروندان ساخته می‌شوند. و شهروندان می‌توانند از نزدیک با پروسه ساخت مجسمه آشنا شوند و همینطور با هنرمندان مجسمه ساز گفتگو و تعامل کنند.

در سمپوزیوم‌ها مصالح، تعریف کننده  نوع سمپوزیوم است. چوب، آهن، برف و یخ. سنگ، ماسه و ……

باتوجه به غنی بودن استان کرمان از منابع طبیعی و معادن مختلف شورای سیاستگذاری چهارمین سمپوزیوم مجسمه سازی کرمان  مواد سنگ و مس را برای این دوره انتخاب کرد. سنگ معادن چشمه شیردوش کرمان و مس شرکت صنایع مس شهید باهنر کرمان.

هنرمندان مجسمه ساز شرکت کننده در این رویداد طرح‌های خود را با توجه به فرهنگ و جغرافیای کرمان و همین‌طور استفاده به جا از فلز مس در ترکیب با سنگ به دبیرخانه سمپوزیوم ارائه داده و بعد از بررسی طرح ها، رزومه و سوابق هنری آنها توسط هیات انتخاب آثار، 22 طرح انتخاب و به مرحله دوم راه پیدا کردند. که هنرمندان منتخب ماکتی از اثر خود با مواد اصلی و در ابعاد یک دهم اثر اصلی ساخته و به دبیرخانه سمپوزیوم اراده می‌دهند. که بعد از بررسی توسط شورای انتخاب آثار  10 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرده و هنرمندان منتخب در فروردین ماه 1400 در کرمان برای ساخت اثر خود حضور به عمل می آورند.

 ماکتهای منتخب متعلق به موزه سمپوزیوم می باشند و در گالری خانه هنرهای شهری در محل شهرداری کرمان به صورت دائمی به نمایش گذاشته می‌شوند.

گذری بر سمپوزیومهای کرمان :

نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی کرمان در سال 1386 به همراهی سازمان ملی جوانان کرمان در محل بوستان مادر در کرمان  برگزار شد. ده هنرمند مجسمه ساز در این سمپوزیوم با در اختیار داشتن 10 بلوک گچی با ابعاد 100*50*50 ده اثر خلق کردند.

دومین سمپوزیوم مجسمه سازی کرمان در سال 1387 با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در محوطه کانون هنر کرمان برگزار شد. متریال اصلی در این سمپوزیوم چوب بود. ده هنرمند مجسمه ساز در این سمپوزیوم حضور داشتند.

سومین سمپوزیوم مجسمه سازی کرمان سال 1389 به صورت ملی و با همراهی شهرداری کرمان برگزار شد. 10 هنرمند مجسمه ساز از اساتید برجسته کشور  به سمپوزیوم دعوت  و ده اثر ماندگار در کرمان خلق کردند.